fallback

БРИК - краят на една ера?

Goldman Sachs закри инвестиционния си фонд БРИК заради слабото представяне на групата

11:50 | 09.11.15 г. 37

Множество срещи на високо равнище, банка за развитие и спасителен фонд в размер на 100 млрд. долара. Всичко това бе олицетворение на БРИК – клубът на огромните развиващи се страни: Бразилия, Русия, Индия и Китай. Но Goldman Sachs, преди най-енергичният спонсор на инвестиционната схема БРИК, тихо се оттегли от нея, сливайки своя специален фонд с мултифункционалния си механизъм на развиващите се пазари, коментира Financial Times.

Закриването на фонда БРИК – обявено в документ, подаден към Комисията по ценните книжа и фондовите борси в САЩ през септември и забелязан от Bloomberg в неделя, идва след слабо представяне и последователно изоставане на основните показатели. Активите под управление са се свили до около 100 млн. долара от пика си от над 800 млн. долара в края на 2010 г.

Закривайки фонда, банката от Wall Street сигнализира края на една ера, в която четирите развиващи се икономики – Бразилия, Русия, Индия и Китай, изглежда оформяха нов световен ред. Акронимът бе създаден през 2001 г. от лорд О‘Нийл, британски финансов министър и бивш главен икономист на Goldman, който забеляза, че реалният ръст на БВП в квартета е надминал този на групата Г7 на развитите страни. Фондът БРИК на Goldman бе създаден пет години по-късно, инвестирайки поне 80% от нетните си активи в акции на БРИК.

Фондовите пазари обаче останаха много волатилни и прехваленото изместване на икономическа и политическа сила тепърва има да се случва. Икономиката на Бразилия вероятно ще се свие с 3% през тази година, сочат последните прогнози на Международния валутен фонд (МВФ), а тази на Русия – бореща се със срива на цените на суровините и ефектите от международните санкции, се очаква да се свие с 3,8%.

Междувременно, макар че Китай все още отчита силни резултати, много икономисти се съмняват в данните, чудейки се как икономика, преминаваща през спад на вноса от почти 20% през последните няколко месеца, може наистина да се разраства с годишен темп от около 7%. Индия остава относително стабилна, като вероятно ще отбележи ръст от 7,3%, подобно на миналата година.

„През последното десетилетие инвестициите в развиващите се пазари се превърнаха от тактически и опортюнистични в стратегическа част от повечето разпределения на активи“, казва Андрю Уилямс, говорител на Goldman. „Продължаваме да препоръчваме на нашите клиенти експозиция спрямо развиващите се пазари в различните класове активи като част от стратегическото им разпределение на активи“.

Групата БРИК, която увеличи броя на членките си до пет през 2010 г. с присъединяването на Южна Африка, остава решена да се наложи като ясна геополитическа сила. През 2012 г., на четвъртата среща на високо равнище в Индия, групата разкри планове за създаването на банка за развитие, конкурентна на доминираните от САЩ и Европа Световна банка и МВФ. През миналата година пък в Бразилия блокът представи идеята за резервен фонд за облекчаване на натиск от платежния баланс.

Но в статия, публикувана през миналия месец, озаглавена „Има ли БРИКС все още значение?“, академици от Center for Strategic & International Studies твърдят, че „конфликтните интереси“ и „безспорните политически, социални и културни различия“ на страните членки вероятно ще попречат на блока да превърне икономическата си тежест в колективна политическа сила на световната сцена.

„Групата остава предимно риторична, а не конкретна“, пише Карл Мейхам, директор на американската програма в базирания във Вашингтон институт. „А липсата на осезаеми постижения не вещае добро за дългосрочно оцеляване на групата“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:52 | 13.09.22 г.
fallback